پذیرش 09383896476

تلفن تماس دکتر صادقپور جراح قلب جهت مشاوره : 09383896476

آدرس تلگرام جهت مشاوره اینجا را کلیک کنید

 توضیحات دکتر علی صادقپور طبائی فوق تخصص جراحی قلب و عروق در مورد علت و علائم آریتمی قلبی

 

آریتمی قلبی از نظر جراح قلب

علت و علائم آریتمی قلبی

توضیحات

    دسته: بیماری های قلب و عروق

مشکل در سرعت یا ریتم ضربان قلب آریتمی نامیده می شود. در واقع مشکلات ریتمی قلب زمانی بروز می یابد که پالس های الکتریکی قلب فرد که مسئول هماهنگ نمودن ضربان قلب می باشند به خوبی عمل نمی کنند و نتیجتاً موجب می شوند قلب فرد خیلی تند، خیلی کند و یا نامنظم بزند. آریتمی قلبی معمولاً خطری ندارد. با این حال، برخی از انواع آریتمی قلب می توانند علائم آزاردهنده و حتی گاهی خطر آفرین داشته باشند.

اغلب انواع آریتمی قلبی خطری برای فرد ایجاد نمی کند. اما برخی از انواع آریتمی هم می تواند خطرناک بوده و حتی موجب شود حیات فرد به خطر بیفتد. قلب فرد مبتلا به آریتمی قادر نیست مقدار خون کافی را به بدن پمپاژ نماید. پایین بودن مقدار جریان خون می تواند موجب آسیب به مغز، قلب و سایر ارگان های بدن شود.

درمان آریتمی قلب معمولاً می تواند ضربان قلب نامنظم را کنترل کند و یا کلاً آن را از بین ببرد. به علاوه از آنجائی که آریتمی های مشکل ساز معمولاً با گذشت زمان بدتر می شوند و یا حتی خود به واسطه یک مشکل قلبی یا ضعف فلب ایجاد شده اند، بهتر است افرادی که به آریتمی قلبی مبتلا هستند سبک زندگی خود را طوری تنظیم نمایند که در جهت سالم نگه داشتن قلب آنها مؤثر باشد.

آشنایی با سیستم الکتریکی قلب

 

برای آن که بتوان بهتر آریتمی قلب را درک کرد بهتر است یک آشنایی نسبی با سیستم الکتریکی درونی قلب داشته باشید. سیستم الکتریکی قلب، سرعت و ریتم ضربان قلب را کنترل می کند.

با هر ضربان، یک سیگنال الکتریکی از قسمت بالایی قلب به قسمت پایینی آن ارسال می شود. با عبور این سیگنال، قلب منقبض شده و خون را پمپاژ می کند.

هر سیگنال الکتریکی از مجموعه ای از سلول ها آغاز می شود که گره سینوسی یا گره SA نامیده می شود. گره SA در  قسمت بالا و سمت راست قلب واقع شده است. در یک فرد بالغ سالم در حالت استراحت، گره SA به نحوی سیگنال الکتریکی را ارسال می کند که ضربان قلب بین 60 تا 100 مرتبه در دقیقه باشد.

از گره SA، سیگنال الکتریکی از طریق مسیرهای خاصی در دهلیز راست و چپ عبور می کند. این امر موجب می شود دهلیز منقبض شده و خون را به دو قسمت پایینی قلب، یعنی بطن ها پمپاژ نماید.

معروف ترین جراح قلب در ایران - بهترین جراح قلب بیمارستان رجایی - کلینیک تخصصی قلب - کلینیک فوق تخصصی پرشیا قلب انسان - آناتومی قلب - ساختمان قلب - ساختار قلب - تعریف قلب - قلب انسان چگونه کار می کند - پرشیا کلینیک کلینیک تخصصی قلب تهران - بهترین جراح قلب تهران - بهترین فوق تخصص جراح قلب و عروق در تهران - جراح قلب خوب - www.persiaclinic.com سکته قلبی خفیف - درمان سکته قلبی - پیشگیری از سکته قلبی - انواع سکته قلبی - علائم سکته قلبی در خواب - جراحی قلب بهترین جراح قلب - بهترین جراح قلب تهران - فوق تخصص جراح قلب و عروق دکتر صادقپور - کلینیک فوق تخصصی جراحی قلب پرشیا - www.persiaclinic.com کلینیک فوق تخصصی منطقه 7 - ببهترین جراح قلب بیمارستان بهمن - بهترین فوق تخصص قلب در تهران - جراحی قلب - پیوند قلب - عمل قلب باز - جراح قلب خوب دکتر جراح قلب - بهترین جراح قلب و عروق - بترین جراح قلب بیمارستان رجایی - معروف ترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - جراح قلب خوب در تهران جراحی قلب - پیوند قلب - سکته قلبی - معروف ترین جراح قلب - بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - دکتر صادقپور جراح قلب - کلینیک فوق تخصصی پرشیا - معروف ترین جراح قلب در ایران - دکتر صادقپور جراح قلب - بهترین دکتر فوق تخصص قلب در تهران - جراح قلب - پیوند قلب کلینیک فوق تخصصی منطقه 7 - دکتر قلب خوب - دکتر صادقپور - دکتر صادقپور جراح قلب - بهترین جراح قلب و عروق - www.persiaclinic.com کلینیک تخصصی پرشیا - دکتر صادقپور بهترین جراح قلب - جراح قلب خوب در تهران - بیماران قلبی چه بخورند - بیماران قلبی چه غذاهایی بخورند - جراحی قلب بهترین جراح قلب - دکتر صادقپور جراح قلب - دکتر جراح قلب و عروق - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - جراح قلب خوب - www.persiaclinic.com بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق در تهران - جراح قلب تهران - معروف ترین جراح قلب ایران - کلینیک فوق تخصصی پرشیا بهترین دکتر فوق تخصص قلب در تهران - دکتر صادقپور جراح قلب - کلینیک تخصصی قلب - بیماری های عفونی - جراح قلب و عروق در تهران هزینه پیوند قلب - هزینه جراحی قلب و عروق - هزینه عمل قلب باز - بهترین جراح قلب باز - بهترین فوق تخصص قلب و عروق - خوب ترین جراح قلب کلینیک تخصصی قلب - کلینیک تخصصی قلب و عروق منطقه 7 - بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص قلب و عروق - پرشیا کلینیک معروف ترین جراح قلب ایران - بهترین جراح قلب و عروق - بهترین جراح قلب کودکان در ایران - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - www.persiaclinic.com بهترین جراح قلب در تهران - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - جراح قلب تهران - بهترین جراح قلب - جراحی قلب - www.persiaclinic.com فوق تخصص جراحی قلب و عروق در تهران - بهترین جراح قلب بیمارستان رجایی - معرف ترین جراح قلب در ایران - جراح قلب خوب - جراح بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - بهترین فوق تخصص جراح قلب و عروق در تهران - جراح قلب خوب

سپس این سیگنال الکتریکی به  حرکت خود به سمت پایین و به سمت سلول هایی که گره مسان دهلیز و بطن یا AV نامیده می شوند ادامه می دهد. در این جا این سیگنال اندکی متوقف می شود و اجازه می دهد فرآیند پرخون شدن در  بطن ها تکمیل شود.

سپس این سیگنال الکتریکی گره AV را ترک کرده و به حرکت خود از مسیری دو تایی ادامه می دهد و نهایتاً باعث می شود بطن ها منقبض شده و خون را به ریه ها و بقیه نواحی بدن پمپاژ نمایند.

 

در این مرحله بطن ها ار حالت انقباض خارج شده و فرآیند ضربان قلب از نو و از قسمت گره SA آغاز می شود.

 

وجود مشکل در هر یک از قسمت های این فرآیند موجب آریتمی می گردد.

 

علائم و نشانه های ابتلا به آریتمی قلبی

 

آریتمی قلب ممکن است هیچ گونه نشانه یا علامتی نداشته باشد و در واقع خیلی از اوقات پزشک معالج در حین چک آپ های روتین به ابتلای فرد پی می برد، بدون این که خود فرد قبلاً متوجه مشکلی شده باشد.  داشتن علائم قابل ملاحظه الزاماً به این معنا نیست که فرد مشکلی جدی دارد. در هر حال، از جمله علائم قابل مشاهده آریتمی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

•         احساس ضربان های متغییر در قفسه سینه

•         داشتن ضربان قلب خیلی سریع

•         داشتن ضربان قلب خیلی آهسته

•         درد در قفسه سینه

•         تنگی نفس

•         احساس سبکی سر

•         سرگیجه

•         غش یا حالتی شبیه به آن

ممکن است آریتمی قلبی موجب شود فرد احساس کند که ضربان قلب غیرطبیعی، خیلی تند و یا خیلی کند دارد. سایر علائمی که ممکن است فرد تجربه کند از کاهش خروجی خون از سمت قلب ناشی می شود علائمی نظیر تنگی نفس، خس خس سینه، ضعف، سرگیجه، احساس سبکی سر، غش، درد یا احساس ناراحتی در  قفسه سینه. اگر به طور ناگهانی و یا مکرر هر یک از این علائم را تجربه کردید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

دلایل بروز آریتمی قلب

 

موارد زیادی می تواند موجب بروز آریتمی قلبی شود، از جمله

 

•         وقوع یک حمله قلبی در همان لحظه

•         آسیب دیدگی بافت قلب به واسطه حمله قلبی که قبلاً اتفاق افتاده

•         تغییر در ساختار قلب مثل تغییری که در اثر کاردیومیوپاتی (cardiomyopathy) ایجاد شده

•         انسداد شریان های اصلی قلب

•         فشار خون بالا

•         دیابت

•         پرکاری تیروئید

•         مصرف سیگار

•         نوشیدن بیش از حد الکل یا کافئین

•         مصرف مواد مخدر

•         استرس

•         مصرف برخی داروها

•         مکمل های غذایی و یا داروهای گیاهی

•         شوک الکتریکی

•         آلودگی هوا

 

انواع آریتمی قلب

 

پزشکان آریتمی را نه تنها با توجه به محل ایجاد آنها (دهلیز یا بطن) بلکه یا توجه به تعداد (تندی و کندی) ضربان قلب دسته بندی می کنند:

 

•         تاکیکاردیا (Tachycardia). به ضربان سریع قلب اطلاق می شود (ضربان بیش از 100 بار در دقیقه)

•         برادیکاردیا (Bradycardia). به ضربان کند قلب اطلاق می شود (ضربان کمتر از 100 بار در دقیقه در حالت استراحت)

 

همه انواع تاکیکاردیا یا برادیکاردیا به این منظور نیست که فرد به یک بیماری قلبی مبتلاست. برای مثال داشتن تاکیکاردیا در هنگام فعالیت بدنی طبیعی است چون قلب فعالیت خود را به منظور انتقال بیشتر اکسیژن به بدن افزایش می دهد.

 

عوامل خطرآفرین

 

فاکتورهای خاصی وجود دارند که می توانند شانس ابتلای فرد به آریتمی را افزایش دهند. از جمله این فاکتورهای می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

•         ابتلا به بیماری های قلبی دیگر و یا جراحی های قلب. شریان های خونی تنگ، حمله قلبی، داشتن دریچه غیرطبیعی قلب

•         فشار خون بالا

•         بیماری های قلبی مادرزادی

•         مشکلات تیروئیدی

•         مصرف برخی داروها و مکمل ها

•         دیابت

•         اختلال تنفس به هنگام خواب

•         عدم تعادل الکترولیت. برخی مواد موجود در خون مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم و منیزیم به عملکرد صحیح ایمپالس های الکتریکی قلب کمک می کنند. سطح خیلی بالا یا خیلی پایین الکترولیت ها می تواند بر این عملکرد اثر گذاشته و موجب ایجاد آریتمی شود.

•         نوشیدن زیاد الکل

•         مصرف کافئین یا نیکوتین

جراحی قلب و عروق , عمل قلب باز , قلب , بایپس قلب , جراحی قل , پیوند قلب , قلب و عروق , دکتر علی صادق پور , جراحی عمومی , رگ قلب جراحی قلب و عروق , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب , دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , دکتر صادق پور طبایی
جراحی قلب , جراح قلب , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب و عروق , عمل قلب باز , دکتر صادق پور , نارسایی قلبی
بیمارستان قلب, بیمارستان 502 ارتش , بیمار قلب , جراحی قلب و عروق , جراح قلب , پیوند قلب , دکتر علی صادق پور
دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , جراحی قلب و عروق , جراحی قلب , بیمارستان 502 ارتش , بیمارستان قلب , درمان بیماری قلب

 

مشکل در سرعت یا ریتم ضربان قلب آریتمی نامیده می شود. در واقع مشکلات ریتمی قلب زمانی بروز می یابد که پالس های الکتریکی قلب فرد که مسئول هماهنگ نمودن ضربان قلب می باشند به خوبی عمل نمی کنند و نتیجتاً موجب می شوند قلب فرد خیلی تند، خیلی کند و یا نامنظم بزند. آریتمی قلبی معمولاً خطری ندارد. با این حال، برخی از انواع آریتمی قلب می توانند علائم آزاردهنده و حتی گاهی خطر آفرین داشته باشند.

آشنایی با سیستم الکتریکی قلب

 

در یک فرد بالغ سالم در حالت استراحت، گره SA به نحوی سیگنال الکتریکی را ارسال می کند که ضربان قلب بین 60 تا 100 مرتبه در دقیقه باشد.

سپس این سیگنال الکتریکی به  حرکت خود به سمت پایین و به سمت سلول هایی که گره مسان دهلیز و بطن یا AV نامیده می شوند ادامه می دهد. در این جا این سیگنال اندکی متوقف می شود و اجازه می دهد فرآیند پرخون شدن در  بطن ها تکمیل شود.

سپس این سیگنال الکتریکی گره AV را ترک کرده و به حرکت خود از مسیری دو تایی ادامه می دهد و نهایتاً باعث می شود بطن ها منقبض شده و خون را به ریه ها و بقیه نواحی بدن پمپاژ نمایند.

ممکن است آریتمی قلبی موجب شود فرد احساس کند که ضربان قلب غیرطبیعی، خیلی تند و یا خیلی کند دارد. سایر علائمی که ممکن است فرد تجربه کند از کاهش خروجی خون از سمت قلب ناشی می شود علائمی نظیر تنگی نفس، خس خس سینه، ضعف، سرگیجه، احساس سبکی سر، غش، درد یا احساس ناراحتی در  قفسه سینه. اگر به طور ناگهانی و یا مکرر هر یک از این علائم را تجربه کردید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

دلایل بروز آریتمی قلب

 

موارد زیادی می تواند موجب بروز آریتمی قلبی شود، از جمله

 

•         وقوع یک حمله قلبی در همان لحظه

•         آسیب دیدگی بافت قلب به واسطه حمله قلبی که قبلاً اتفاق افتاده

•         تغییر در ساختار قلب مثل تغییری که در اثر کاردیومیوپاتی (cardiomyopathy) ایجاد شده

•         انسداد شریان های اصلی قلب

•         فشار خون بالا

•         دیابت

•         پرکاری تیروئید

•         مصرف سیگار

•         نوشیدن بیش از حد الکل یا کافئین

•         مصرف مواد مخدر

•         استرس

•         مصرف برخی داروها

•         مکمل های غذایی و یا داروهای گیاهی

•         شوک الکتریکی

•         آلودگی هوا

 

انواع آریتمی قلب

 

پزشکان آریتمی را نه تنها با توجه به محل ایجاد آنها (دهلیز یا بطن) بلکه یا توجه به تعداد (تندی و کندی) ضربان قلب دسته بندی می کنند:

 

•         تاکیکاردیا (Tachycardia). به ضربان سریع قلب اطلاق می شود (ضربان بیش از 100 بار در دقیقه)

•         برادیکاردیا (Bradycardia). به ضربان کند قلب اطلاق می شود (ضربان کمتر از 100 بار در دقیقه در حالت استراحت)

 

همه انواع تاکیکاردیا یا برادیکاردیا به این منظور نیست که فرد به یک بیماری قلبی مبتلاست. برای مثال داشتن تاکیکاردیا در هنگام فعالیت بدنی طبیعی است چون قلب فعالیت خود را به منظور انتقال بیشتر اکسیژن به بدن افزایش می دهد.

جراحی قلب و عروق , عمل قلب باز , قلب , بایپس قلب , جراحی قل , پیوند قلب , قلب و عروق , دکتر علی صادق پور , جراحی عمومی , رگ قلب جراحی قلب و عروق , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب , دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , دکتر صادق پور طبایی
دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , جراحی قلب و عروق , جراحی قلب , بیمارستان 502 ارتش , بیمارستان قلب , درمان بیماری قلب
بیمارستان قلب, بیمارستان 502 ارتش , بیمار قلب , جراحی قلب و عروق , جراح قلب , پیوند قلب , دکتر علی صادق پور
جراحی قلب , جراح قلب , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب و عروق , عمل قلب باز , دکتر صادق پور , نارسایی قلبی
جراحی قلب و عروق , عمل قلب باز , قلب , بایپس قلب , جراحی قل , پیوند قلب , قلب و عروق , دکتر علی صادق پور , جراحی عمومی , رگ قلب جراحی قلب و عروق , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب , دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , دکتر صادق پور طبایی
دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , جراحی قلب و عروق , جراحی قلب , بیمارستان 502 ارتش , بیمارستان قلب , درمان بیماری قلب
جراحی قلب , جراح قلب , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب و عروق , عمل قلب باز , دکتر صادق پور , نارسایی قلبی
بیمارستان قلب, بیمارستان 502 ارتش , بیمار قلب , جراحی قلب و عروق , جراح قلب , پیوند قلب , دکتر علی صادق پور