پذیرش 09383896476

تلفن تماس دکتر صادقپور جراح قلب جهت مشاوره : 09383896476

آدرس تلگرام جهت مشاوره اینجا را کلیک کنید

تغذیه

 توضیحات دکتر علی صادقپور طبائی فوق تخصص جراحی قلب و عروق در مورد تاثیر فست فودها بر بیماری های قلب و عروق

تاثیر فست فود ها بر بیماری های قلب و عروق

 

فست فود یا همان غذای حاضری شامل انواع ساندویچ ها ، سوسیس، کالباس ، همبرگر ، سیب زمینی سرخ شده ، اسنک ها و کلا  شامل غذاهایی می شوند که به صورت ترکیبی از انواع گوشت و مرغ بوده و در برخی موارد با استفاده از  افزودنی های نامتعارف از فاسد شدن آنها جلوگیری می کنند. در تهیه فست فود ، انواع چاشنی ها  از قبیل نمک  ، سس و چاشنی های محرک نیز استفاده می شود.  این نوع مواد غذایی معمولا  در روغن فراوان سرخ شده و به سرعت آماده  و در دسترس هستند. علت علاقه و استفاده مکرر مردم از انواع فست فود ها و غذاهای حاضری ، تنوع آنها و همچنین شکل ظاهری متنوع و زیبا و فریبنده آنهاست که باعث جلب  نظر  مشتری می شود.  اکثر مشتریان و علاقمندان به فست فود، جوانان هستند. انواع و اقسام مغازه های عرضه کننده ی فست فود نیز در اکثر نقاط شهر پراکنده بوده و در دسترس همگان است.

یکی دیگر از دلایل استفاده مکرر از این گونه غذاهای حاضری و رنگارنگ ، قیمت تقریبا ارزان آن ها است . غذاهایی که نسبت به قیمت شان از کیفیت مطلوبی برخوردار نبوده و حتی گاه چندین بار در یک ظرف روغن ، طبخ و تهیه می شود. فست فود های لذیذ و رنگارنگ ، ارزش غذایی پایینی داشته و به دلیل ذخیره انرژی بالا در آن ، فرد به سرعت  احساس سیری کرده و از خوردن آن لذت می برد و متاسفانه به دلیل ارزش غذایی پایین این گونه مواد ، پروتیین و ویتامین های مورد نیاز بدن تامین نشده و  این گونه غذاها در حقیقت بیشتر نقش انرژی دهنده  دارند. افزودن چاشنی ها از قبیل انواع سس ها ، نمک  و غیره همگی در فروش بالای این گونه مواد غذایی موثر هستند.

از این نظر به دلیل عدم تامین ویتامین کافی و وجود روغن و چربی زیاد در فست فود ها ، شخص دچار آسیب های جدی خواهد شد. انرژی زیاد حاصل از مصرف  فست فود ها  باعث احساس سیری کاذب در فرد می شود.  اما در حقیقت این گونه مواد غذایی از نظر منابع غنی ویتامین ، ارزشی نداشته و بسیار  ضعیف هستند. متاسفانه امروزه به دلیل زندگی ماشینی و کمبود وقت و سپری کردن اوقات زیادی از روز در بیرون ازمنزل، مردم بیشتر به استفاده از فست فود ها روی می آورند.اما ویتامین ها در میوه ها ، سبزیجات ،انواع لبنیات ،غلات و مواد پروتیینی مثل گوشت یافت می شوند.

اگر این مواد کمتر مصرف شده و بیشتر از غذاهای حاضری استفاده شود ، در نتیجه به دلیل کمبود ویتامین ها و پروتیین ها سلامتی فرد  به خطر می افتد.  پس بهتر است به منظور حفظ ارزش ویتامین ها و مواد لازم برای بدن از مصرف فست فود ها پرهیز کرده و به جای غذاهای سرخ کردنی و حاضری آنها را به صورت کباب شده یا بخار پز استفاده کنیم.

استفاده از مواد نگهدارنده در فست فود ها و غذاهای حاضری سبب  بروز انواع اختلالات و بیمار ی ها شده  و همچنین خوراکی های دارای مواد نگهدارنده مانند انواع کنسرو و بی توجه بودن به مصرف سبزیجات و میوه باعث ریزش مو در فرد می شود.  فست فود ها که دارای چربی فراوان هستند در فرد انرژی زیادی تولید کرده و به فرد احساس سیری کاذب می دهد و همین موضوع هم سبب کم تحرکی و سپس چاقی شده و چاقی نیز خود باعث بروزبیماری های مختلف می شود.

معروف ترین جراح قلب در ایران - بهترین جراح قلب بیمارستان رجایی - کلینیک تخصصی قلب - کلینیک فوق تخصصی پرشیا قلب انسان - آناتومی قلب - ساختمان قلب - ساختار قلب - تعریف قلب - قلب انسان چگونه کار می کند - پرشیا کلینیک کلینیک تخصصی قلب تهران - بهترین جراح قلب تهران - بهترین فوق تخصص جراح قلب و عروق در تهران - جراح قلب خوب - www.persiaclinic.com سکته قلبی خفیف - درمان سکته قلبی - پیشگیری از سکته قلبی - انواع سکته قلبی - علائم سکته قلبی در خواب - جراحی قلب بهترین جراح قلب - بهترین جراح قلب تهران - فوق تخصص جراح قلب و عروق دکتر صادقپور - کلینیک فوق تخصصی جراحی قلب پرشیا - www.persiaclinic.com کلینیک فوق تخصصی منطقه 7 - ببهترین جراح قلب بیمارستان بهمن - بهترین فوق تخصص قلب در تهران - جراحی قلب - پیوند قلب - عمل قلب باز - جراح قلب خوب دکتر جراح قلب - بهترین جراح قلب و عروق - بترین جراح قلب بیمارستان رجایی - معروف ترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - جراح قلب خوب در تهران جراحی قلب - پیوند قلب - سکته قلبی - معروف ترین جراح قلب - بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - دکتر صادقپور جراح قلب - کلینیک فوق تخصصی پرشیا - معروف ترین جراح قلب در ایران - دکتر صادقپور جراح قلب - بهترین دکتر فوق تخصص قلب در تهران - جراح قلب - پیوند قلب کلینیک فوق تخصصی منطقه 7 - دکتر قلب خوب - دکتر صادقپور - دکتر صادقپور جراح قلب - بهترین جراح قلب و عروق - www.persiaclinic.com کلینیک تخصصی پرشیا - دکتر صادقپور بهترین جراح قلب - جراح قلب خوب در تهران - بیماران قلبی چه بخورند - بیماران قلبی چه غذاهایی بخورند - جراحی قلب بهترین جراح قلب - دکتر صادقپور جراح قلب - دکتر جراح قلب و عروق - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - جراح قلب خوب - www.persiaclinic.com بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق در تهران - جراح قلب تهران - معروف ترین جراح قلب ایران - کلینیک فوق تخصصی پرشیا بهترین دکتر فوق تخصص قلب در تهران - دکتر صادقپور جراح قلب - کلینیک تخصصی قلب - بیماری های عفونی - جراح قلب و عروق در تهران هزینه پیوند قلب - هزینه جراحی قلب و عروق - هزینه عمل قلب باز - بهترین جراح قلب باز - بهترین فوق تخصص قلب و عروق - خوب ترین جراح قلب کلینیک تخصصی قلب - کلینیک تخصصی قلب و عروق منطقه 7 - بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص قلب و عروق - پرشیا کلینیک معروف ترین جراح قلب ایران - بهترین جراح قلب و عروق - بهترین جراح قلب کودکان در ایران - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - www.persiaclinic.com بهترین جراح قلب در تهران - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - جراح قلب تهران - بهترین جراح قلب - جراحی قلب - www.persiaclinic.com فوق تخصص جراحی قلب و عروق در تهران - بهترین جراح قلب بیمارستان رجایی - معرف ترین جراح قلب در ایران - جراح قلب خوب - جراح بهترین جراح قلب - بهترین فوق تخصص جراحی قلب و عروق - بهترین فوق تخصص جراح قلب و عروق در تهران - جراح قلب خوب

اگر نسبت مصرف انرژی با میزان دریافت انرژی مورد نیاز در بدن فرد با هم در تناسب نباشند ، اضافه وزن  به وجود می آید. ایجاد اضافه وزن زمینه بروز انواع بیماری هاست، چرا که به دلیل چاقی ، تحرک فرد کمتر شده و سیستم های داخلی بدن ، عملکرد مناسبی را انجام نمی دهد . یکی از خطرات در کمین چاقی ، بروز بیماری های قلبی و عروقی است. چربی ها و روغن اشباع شده ، در بافت ها و رگ های خونی و عروق جمع شده ، غلظت خون بالا رفته و کم کم رگ ها را مسدود می کند. پیامد این عارضه گاه سکته قلبی و گرفتگی رگ ها است.

متاسفانه در طبخ و تهیه فست فودها از روغن های نامناسب استفاده شده و این روغن ها حاوی اسید های چرب هستند . این چربی های اشباع شده برای سلامتی فرد مضر می باشد. سس های چرب و استفاده کمتر از سبزیجات منجر به کمبود برخی از ویتامین ها و املاح ، ناراحتی های گوارشی و بیماری های قلبی و عروقی  در افراد می شود. مصرف طولانی مدت فست فود ها مجموعه ای از مشکلات را در دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند. مصرف فست فود،  نوعی برنامه غذایی نامناسب است که سلامتی فرد را به خطر انداخته و سبب تغییراتی در چربی خون شده و گاه باعث تصلب شرایین می شود . البته انواع شیرینی ها و دسر ها نیز  به سبب قند فراوان و فیبر کم ، انرژی زیادی را وارد بدن می کنند بدون اینکه مواد مغذی ضروری برای بدن همچون ویتامین ها و املاح را به همراه داشته باشند. همچنین ممکن است باعث ایجاد مسمویت در فرد شوند.

زندگی ماشینی و مدرن امروزی وکم تحرکی ناشی از آن ، مهترین عامل موثر در فراوانی مرگ و میر ناشی از بیماری های قلب و عروق است . بیماری های قلب و عروق یکی از شایع ترین عوامل مرگ و میر در کشور ماست. با ورود زندگی ماشینی و کم تحرکی و ورزش نکردن ،سبب ایجاد مشکلاتی  برای مردم شده است. وجود استرس بالای روحی  و کار چند شیفتی رابطه مستقیمی  با بیماریهای قلبی و عروقی دارد . همچنین عدم استراحت کافی ، بی تحرکی ، مشکلات اقتصادی و غیره به این پیامد ها دامن می زنند. مصرف دخانیات ، عدم برنامه ورزشی مناسب ، عدم برنامه غذایی سالم از عوامل موثر در این زمینه هستند. برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کافیست که سبک زندگی را تغییر داده و سبک صحیح را جایگزین آن کنیم . ورزش و تحرک ، انجام مرتب آزمایش خون برای پیشگیری از بیماری ، کاهش  میزان کار در طی روز و تغییر دادن سبک و عادات غذایی از عوامل موثر پیشگیری از بیماری های قلب و عروق است. کاملا واضح است که استرس ناشی ازکار و عدم تحرک، بر قلب تاثیر گذاشته و فشار ناشی از آن هم سبب پر فشاری و عدم تعادل در جریان خون و در نتیجه مسدود شدن رگ های خونی قلب و گرفتگی شریان ها می شود.

بیماری های قلبی و عروقی شامل بیماری هایی است که دستگاه گردش خون را تحت تاثیر قرار می دهند. منشا این دسته از بیماری ها استرس و کم تحرکی و سبک ناسالم غذا می باشد.  بیماری های قلبی شامل بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی و حمله های قلبی است که  به دلیل کمبود و یا فقدان خون در بخشی از قلب رخ می دهد.

روش های غلط تغذیه ، استرس روزمره ، کم تحرکی جسمی ، مصرف دخانیات ، و افزایش و شیوع بیماری هایی مانند دیابت باعث ایجاد بیماری های قلب و عروق می شود. هر یک از عوامل نام برده پیامدهایی دارد که یکی از آنها فشار خون بالاست. فشار خون بالا سبب افزایش کار ماهیچه های قلب شده و در نتیجه قلب زودتر دچار خستگی و کاهش فعالیت می گردد. عملکرد قلب کاهش یافته و افراد مبتلا به فشار خون اغلب دچار سکته های قلبی و اختلال در گردش خون در ناحیه پاها می شوند. دراین میان همانطور که ذکر شد ، مصرف فست فودها که یکی از شیوه های غلط تغذیه است ، عامل اصلی بیماری های قلبی و عروقی هستند. یکی از راه های اصلاح سبک تغذیه ، دوری از مصرف غذاهای آماده و فست فود است که با افزایش آگاهی مردم جامعه نسبت به عوارض و پیامده های آن مخصوصا بیماری های قلبی و فرهنگ سازی برای استفاده از غذاهای خانگی است. حتی مصرف یک وعده غذای حاوی مقادیر بالای اسید های چرب اشباع ، به سلامت عروق قلب شما آسیب می رساند. نتایج پژوهشی و پزشکی حاوی این است که اتساع عروق بعد از مصرف فست فود 24 درصد کمتر از حالت طبیعی و نرمال است درحالیکه بعد از صرف غذای خانگی و سالم اتساع عروق کاملا طبیعی و جریان خون نرمال است. بیماری سرخرگ های قلب شامل تصلب و باریک شدن فضای داخل سرخرگ ها و عدم اکسیژن رسانی به قلب است ، در نتیجه تنگ شدن هر یک از این شریان ها سبب ایجاد این بیماری می شود. عوامل بروز این بیماری نیز شامل مصرف دخانیات ، فشار خون بالا ، ورزش نکردن، سابقه بیماری خانوادگی ، اضافه وزن و مهم تر از همه تغذیه نامناسب مانند مصرف زیاد فست فود و غذای ناسالم و خصوصا وجود چربی زیاد در رژیم غذایی است. استفاده مداوم از روغن های نباتی ، مصرف نکردن روغن زیتون ، واستفاده از خواراکی ها و مواد غیر طبیعی مانند پیتزا ، فست فود ها ، شیرینی و شکلات از جمله عوامل بروز بیماری های قلبی و عروقی است.

پس با برنامه ریزی منظم و ورزش کافی و تغذیه سالم و دوری از مصرف غذاهای حاضری و کم کردن فشار کار و استرس بر این مشکلات و بیماری ها غلبه کنیم و سبک سالم زندگی را در پیش بگیریم.

 این غذاهای رنگارنگ هر چند لذیذ و فریبنده هستند اما در واقع هیچ ارزش غذایی بالایی برای بدن نداشته و در بلند مدت آسیب های جدی به بدن وارد می کنند بهتر است مصرف این گونه خوراکی ها را قطع و یا خیلی کم کرد.

جراحی قلب و عروق , عمل قلب باز , قلب , بایپس قلب , جراحی قل , پیوند قلب , قلب و عروق , دکتر علی صادق پور , جراحی عمومی , رگ قلب جراحی قلب و عروق , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب , دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , دکتر صادق پور طبایی
جراحی قلب , جراح قلب , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب و عروق , عمل قلب باز , دکتر صادق پور , نارسایی قلبی
بیمارستان قلب, بیمارستان 502 ارتش , بیمار قلب , جراحی قلب و عروق , جراح قلب , پیوند قلب , دکتر علی صادق پور
دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , جراحی قلب و عروق , جراحی قلب , بیمارستان 502 ارتش , بیمارستان قلب , درمان بیماری قلب

 

جراحی قلب و عروق , عمل قلب باز , قلب , بایپس قلب , جراحی قل , پیوند قلب , قلب و عروق , دکتر علی صادق پور , جراحی عمومی , رگ قلب جراحی قلب و عروق , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب , دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , دکتر صادق پور طبایی
دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , جراحی قلب و عروق , جراحی قلب , بیمارستان 502 ارتش , بیمارستان قلب , درمان بیماری قلب
بیمارستان قلب, بیمارستان 502 ارتش , بیمار قلب , جراحی قلب و عروق , جراح قلب , پیوند قلب , دکتر علی صادق پور
جراحی قلب , جراح قلب , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب و عروق , عمل قلب باز , دکتر صادق پور , نارسایی قلبی
جراحی قلب و عروق , عمل قلب باز , قلب , بایپس قلب , جراحی قل , پیوند قلب , قلب و عروق , دکتر علی صادق پور , جراحی عمومی , رگ قلب جراحی قلب و عروق , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب , دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , دکتر صادق پور طبایی
دکتر امیر حسین صادق پور , دکتر علی صادق پور , جراحی قلب و عروق , جراحی قلب , بیمارستان 502 ارتش , بیمارستان قلب , درمان بیماری قلب
جراحی قلب , جراح قلب , پیوند قلب , پیوند رگ , قلب و عروق , عمل قلب باز , دکتر صادق پور , نارسایی قلبی
بیمارستان قلب, بیمارستان 502 ارتش , بیمار قلب , جراحی قلب و عروق , جراح قلب , پیوند قلب , دکتر علی صادق پور